SUROVINY, KTERÉ JSOU NYNÍ "V SEZÓNĚ" - DUBEN, KVĚTEN, ČERVEN
..................................................................................................................................................................................................................
C H Ř E S T
Už za staroběku byl chřest vybranou lahůdkou. Jeho pěstování není jednoduché a tak zůstával jen v kuchyni bohatých a mocných. Tato vytrvalá teplomilná zelenina vytváří mnoho odnoží na kořenovém krčku, z nichž vyrůstají výhonky. Chřest obsahuje 93% vody, 2-3% bilkovin, 1-3% sacharidů, 1,5% vlákniny, vitaminy skupiny B, vitamin E, kyselinu listovou a další. Jeho obsahové látky působí jako diuretiku m i jako afrodisiakum.
Při kuchyňské úpravě po omytí odřízneme zaschlou a dřevnatou spodní část a oškrábeme ji. Tuto tvrdou část můžeme použít na polévku. Pak se chřest dusí nebo vaří svázaný ve svazku. Nabízíme k vyzkoušení tyto chřestové pochoutky:
Kuřecí chřestový kastrol .. Chřestovo-houbové těstoviny .. Chřest s česnekem a kapary .. Chřest s camembert omáčkou .. Chřestové tagliatelle .. Chřestový salát s parmezánem .. Chřest se šunkou a sýrem .. Chřest vařený se 2 omáčkami .. Kuřecí prsíčka s chřestem .. Symfonie kuřecí rolády .. Omáčka na chřest .. Chřestová polévka .. Vepřové panenky s chřestem vařené v mikrovlnce
 
R E B A R B O R A (reveň)
Už před 2700 lety před naším letopočtem byly v Číně znýmy léčebné účinky kořenů reveně. Podle úpravy a uplatnění je můžeme konzumovat jako ovoce, zeleninu i lék. Jedlou částí reveně jsou řapíky, které se vylamují od kraje a hned zbavují čepele, aby nezvadly. Raší brzy, sklízí se od dubna do 24. června, později roste v reveni obsah kyseliny šťavelové a proto je potom při její konzumaci vhodné doplnit pokrm mléčnými produkty.
Brzy z jara obsahuje reveň nejvíce kyseliny jablečné, dále také kyselinu octovou, jantarovou, citronovou a mléčnou, kyseliny šťavelové ve formě solí vápníku a horčíku bývá kolem 5 g na kg. Z jara je občasné využití reveně prospěšné, ale ne lidem s močovými kameny, žlučníkovými a jaterními chorobami. Nabízíme k vyzkoušení tyto pochoutky z rebarbory:
Těstoviny s rebarborou .. Rebarborový krém s oříšky .. Drobenkový koláč s ovocem .. Reveňový koláč se sněhem .. Rebarborový drobenkový koláč .. Rebarbora ve višňovém likéru .. Rebarborová omáčka .. Rebarborová vodka
 
L I L E K (baklažán)
Lilek vejcoplodý se pěstuje jako jednoletá rostlina a vyžaduje teplejší klima. U nás se dá pěstovat jen v nejteplejších oblastech nebo ve skleníku. Dužnina lilku má vysoký obsah vody - asi 93%. Lilek sice neobsahuje příliš vitaminů, ale při pravidelné konzumaci má řadu léčebných účinků. Hodí se do diety obezních - v 1 kg má 1072 kJ využitelné energie, kromě toho dužnina v organismu bobtná a snižuje pocit hladu vlivem obsažených pektinů. Častější zařazení lilku do jídelníčku ovlivňuje vylučování cholesterolu z těla. Podporuje také snižování obsahu cukrů v krvi.
Ke kuchyňské úpravě vybíráme lilky vyzrálé, ale ne přestárlé. Nabízíme k vyzkoušení tyto pochoutky z lilku:
Indické lečo .. Smažený lilek .. Plněný lilek .. Lilek nadívaný .. Lilkové karí .. Lilky se sýrem .. Lilky zapékané .. Vegetariánský řízek .. Pikantní zeleninovo-sýrový nákyp .. Kebab na grilu .. Vepřové maso s lilkem .. Lilkový salát
 
S A L Á T hlávkový
Dnešní formy salátu zavedl do střední Evropy Karel Veliký, který ho v 8. století v díle Capitulare de villis doporučil k pěstování. Tento salát vytváří řadu odrůd lišících se tvarem a barvou, zkadeřením listů i délkou vegetace. Využíváme jej hlavně za čerstva. Salát obecně má mimořádně nízkou energetickou hodnotu. Zlepšuje trávení a je močopudný. Snižuje nervové napětí a podporuje spánek.
Rychlené saláty v zimě mohou obsahovat více škodlivých dusičnanů, proto je do dubna konzumujeme v menším množství.
Jarní omeleta .. Těstovinový pekáček .. Houbařská vejce .. Drůbeží salát se zeleninou .. Salát Cézar I. .. Kuřecí thajská misky s chilli polevou .. Salátová polévka I. .. Salátová polévka II. .. Hrášek se salátem .. Salát Cézar II.
 
T Ř E Š E Ň
Bublanina ze simly .. Tvarohový koláč s třešněmi .. třešně můžete "zasadit" také do Bleskového koláče
 

HLAVNÍ STRANA - rozcestník článků a receptů