Nákypy, gratinované pokrmy a suflé
Autor: vEruska
 
Nákypy

Vyznačují se tím, že se skládají z několika hutných vrstev, v nichž kombinujeme různé přísady. Nákypy obvykle přeléváme omáčkou, která nám pokrm hezky propojí. Abychom zkrátili dobu pečení nákypu, používáme často předvařené suroviny. Na nákyp je třeba formy se středně vysokým okrajem, které je třeba důkladně vymazat máslem. Dobré je také přidat na vrchní vrstu nákypu několik vloček másla, kůrka pak chytí krásně zlatavou barvu. Nákypy pečeme v předehřáté troubě ve střední poloze.

Vyzkoušejte:
Tvarohový nákyp s kysaným zelím, Nákyp z kysaného zelí,
Nákyp z mletého masa, Tvarohový nákyp s kysaným zelím, Pikantní zelenino-sýrový nákyp, Špenátový nákyp
 
 
Gratinované pokrmy

Ty se na rozdíl od nákypů skládají jen z jedné vrstvy, například zeleniny zapékané se sýrem či sýrovou omáčkou. Gratinované pokrmy pečeme krátce, avšak o to intenzivněji. Lze je připravovat i ze syrových přísad. Pro gratinované pokrmy používáme mělké formy, které je třeba také řádně vymazat. Na vrchní vrstvu sýra je dobré také přidat několik vloček másla. Gratinované pokrmy lze dělat také pod grilem, vhodná je trouba s horním ohřevem.

Vyzkoušejte:
Gratinované brambory s romadúrem, Gratinované cukety s mrkví
 
 
Suflé

Tajemství dokonalého suflé je skryto v přesné kombinaci přísad a v množství sněhu z bílků, který dodává celému pokrmu na lehkosti. Vaječný bílek je nutné šlehat co nejpomaleji, a to 10 až 12 minut. Pokud potřebujeme hodně sněhu, je lepší ušlehat sníh zválšť. Sníh má být tuhý, ale ne příliš suchý, aby mohl vázat dostatek vzduchu. Formy na suflé mají rovný vysoký okraj. Aby mohlo suflé správně stoupat, naplňte máslem vymazanou formu asi do 2/3. Povrch zarovnejte stěrkou propíchejte 1 až 2 cm od okraje, aby se vytvořila pěkná koruna. Suflé se připravuje na dně předehřáté trouby, záleží zde na spodním ohřevu. Důležité je také, že dvířka trouby musí zůstat až do konce pečení zavřená!

Vyzkoušejte:
Sýrové suflé, Špenátové suflé
 
 
Formy

Pro všechny pokrmy připravované v troubě je důležité, aby formy, ve kterých je připravujeme, byly žáruvzdorné.
Kov vodí teplo rychleji, proto se případně zkracuje uvedená doba pečení. V porcelánu, keramice nebo ve sle se pokrmy pečou rovnoměrně a pozvolna.

Výška okraje formy je u gratinovaných pokrmů nižší. Skládají se totiž jen z jedné až dvou vrstev a kůrky. Pro nákypy je třeba středně vysoké okraje. Formy na suflé mají rovný, vysoký okraj.

Mají-li se pokrmy připravované v troubě podařit, je nutné je před naplněním dobře vymazat máslem. Měkké máslo se pomocí kuchyňského štětce rovnoměrně nanáší na dno a okraj. Hotový pokrm můžeme pak snadno z formy vyjmout.
 

HLAVNÍ STRANA - rozcestník článků a receptů