O SUŠI
Autor: Kateřina Mamulová
 
Základem je kvalitní rýže. Idealně nishiki, což je originální rýže na suši. Pokud není k dispozici, tak postačí jiná spíše kulatozrnná rýže, která má po uvaření lepkavější konzistenci. Rozhodně se nedoporučují typy paraboiled a uncle bens, které jsou sypké. Rýže se uvaří s trochou soli do měkka.
 
Další důležitou pomůckou je sushinoko neboli lepidlo na rýži. To obsahuje vyvážený poměr octa a cukru. Pokavaď není sushinoko, tak se dá využít samotný vinný ocet a cukr podle vlastní chuti. Ať už sushinoko nebo cukr a ocet se vmíchají do ještě horké rýže. Po tomto úkonu se rýže stane opravdu lepkavou. Proto se kuchař nesmí divit když se rýře nabalí na vařečku či ruce. Rýže se nechá schládnout. Vjaponsku dle starých tradic za mávání vějíře. Úplně postačí, když se rýže rozprostře do plochy na plech.
 
Tímto máme hotovou rýži. Pocedura není náročná, ale chvilku trvá než rýže vystydne. Takto připravenou rýži můžeme použít na několik druhů sushi. Ať už kombinujeme vaječnou sedlinu, zeleninu, syrové ryby nebo řasu nori.
 
Jednoduchý druh je právě při využití řasy nori. Prodává se ve čtvercích či obdelnících po cca 10 ks. Každý list je suchý a před přípravou se nijak nevlhčí.
 
Máme-li bambusovou podložku na balení sushi použijeme tu, pokavaď ji nevlastníme, postačí čistá kuchyňska utěrka. Na ni položíme plát řasy nori, na ni rozprostřeme vychladlou rýži. Tu potřeme pastou wasabi. To je velmi ostrá křenová pasta jasně zelené barvy. Postačí velmi tenká vrstva, kterou potřeme rýží. Na ni můžeme rozprostřít např. zeleninu (okurku, mrkev), avokádo na kousky či uzeného lososa či míchaná vajíčka nebo kaviár. Poté plát srolujeme do válce o průměru cca 5 cm, obalíme do fólie a dáme do ledničky chvíli odležet. Stačí tak 30 min. Před podáváním se válec rozkrájí na cca 2,5 cm silná kolečka.
 
Další variantou jsou rýžove válečky potřené wasabi. Vnamočených rukách vytvoříme válečky o rozměrech cca 6 x 2,5 cm. Potřeme je slabou vrstvou wasabi a na takto připravené válečky můžeme položit kousky na tenko nakrájených syrových ryb - tuňák, losos. Můžeme použít i uzeného lososa či krevetu. Fantazii se meze nekladou. Válečky se úhledně rozprostřou na tác a může se ihned servírovat, aby ryby neoschly.
 
Součástí podávání sushi je kvalitní sójová omáčka, do které se jednotlivé kousky sushi namáčejí. Idealní je značka kikkoman. Dalším doplňkem pro fajnšmekry je nakládaný zázvor. Má velmi intenzivní ostrou chuť, proto nechutná každému, ale je dobré ho vyzkoušet.
 
KDE NAKOUPIT SUROVINY?
Co se surovin týče, tak velké množství je možné koupit v zahraničních potravinách např. v Tescu. Další možnosíi je specializovaná prodejna Hana trade, která se specializuje na japonskou a orientalní kuchyni. Firma se nachazi na Michelské ulici v Praze 4, další možností je sushi bar na Újezdě vedle hotelu Savoj, kde se také dají koupit suroviny a zejména kvalitní ryby. Ryby se také dobře daíi koupit v Makru.
 
Takže hodně štěstí při tvorbě a dobrou chuť !
 

HLAVNÍ STRANA - rozcestník článků a receptů