HLAVNÍ STRANA - rozcestník článků a receptů

 
PAELLA
Autor: Tomáš Mozer
 
Recept jsem sestavil z poznatků a zkušeností při návštěvách baleárských ostrovů na Grand Canaria a Lanzarotte v letech 1984-1989. Zvláštní poděkování patří seňoru José Parri Bellmonte z restaurace bar Bei Bei Pepe El Arenal Mallorca.
 
Suroviny, které je zapotřebí:
1/2 kg vepřového masa z kýty, nebo z plece.
1/2 kg vepřového nevařeného uzeného masa z kýty nebo z plece.
Jedno kuře, může se přidat i kousek králíka.
15 dkg loupaných krevet.
5 dkg neloupaných krevet.
1/2 kg raků (doporučují se španělští vaření se snítkou šalvěje). Raky lze koupit ve specializovaných obchodech buď již vařené a mražené nebo jenom mražené.
1 konzerva mořských mušlí bez lastur.
1 konzerva mořských mušlí s lasturami.
4 cibule.
4 stroužky česneku.
4 zelené papriky.
6 rajských jablíček.
20 dkg zeleného konzervovaného hrášku.
20 dkg zelených fazolek.Nezaměňovat s hráškovými lusky. Zelené fazolky jsou nasekané plody fazolovníku trubkovitého tvaru a zhruba průměru a délky cigarety.
20 dkg čerstvých žampionů.
70 dkg kvalitní rýže.
1/4 litru dobrého olivového oleje.
1,5 litru silného vývaru (v nouzi lze použít i Masox)
4 bobkové listy
4 špetky šafránu (nebo 2 malá balení hotového španělské koření na Paellu v sáčcích).
Podle chuti chilli či feferonky, sůl a pepř.
 
Výrobní postup
(Zde je originál výrobního postupu z roku 1989 s tehdejší fotodokumentací a textu k ní.Postupem času jsem dospěl k několika poznatkům a byl nucen udělat pár malých změn.Pro originalitu,nechávám text původního postupu nezměněn.Dodatky,změny a poznatky si laskavý čtenář přečte na konci tohoto povídání.)
 
Kuře stáhneme z kůže, vykostíme a spolu s vepřovým a uzeným masem nakrájíme na přiměřené kostky. Ve velké pánvi nebo v kastrolu rozehřejeme 4 díly oleje a masa opečeme společně cibulí, česnekem a žampiony.(Žampiony je dobré předem oloupat a krátce podusit s šalotkou na kousku másla. Jsou aromatičtější). Z poloviny raků vyloupeme bílé maso a přidáme do kastrolu s loupanými krevetami a mušlemi bez lastur. Vše poté okořeníme pepřem, solí a popřípadě chilli či feferonkami. Zalijeme 4 díly vývaru a dusíme 30 minut. Pak přidáme bobkové listy a dusíme dalších 20 minut. Přidáme rýži a šafrán a dusíme dalších 15 minut. Mezi tím si na jiné pánvi opečeme na posledním dílu oleje papriky, rajská jablíčka,fazolky a přidáme hrášek. Podlijeme posledním dílem vývaru a dusíme 15 minut. Poté vše smícháme opatrně dohromady, přikryjeme poklicí a necháme 10 minut na teple odpočívat. Hotovou Paellu na pánvi ozdobíme neloupanými krevetami, druhou polovinou raků, mušlemi s lasturou, čtvrtkami citronů a neseme na stůl.
Doba přípravy reprezentuje zhruba 4 hodiny a cenově (v roce 1989 500-600Nk :-) Jestli nechcete jíst Paellu celý týden najedí se i sousedi. Jinak se to nechá v pohodě zmrazit. Pánev má v průměru 40 cm a je 10 cm vysoká. A ještě něco! Po Paelle je obrovská žízeň. S tím musíte počítat.
Bergen 1989
 
Dodatek (Listopad 2002)
Krevety a mušle bez lastur dáme do hotového pokrmu jenom prohřát,dalším vařením tvrdnou. Rýže potřebuje dusit v Paelle nejméně 40 minut, jinak je tvrdá. Je s tím však mnoho práce, pokrm se "lepí" a stálým oddělováním ode dna se narušuje struktura jiných ingrediencí. Za nejlepší považuji udusit rýži zvlášť, aby bylá sypká, suchá a kompaktní a tu pak smíchat s ostatním. Sterilovaný hrášek není potřeba dlouho vařit, je již připraven ke konzumaci a pět minut stačí aby do sebe naabsorboval chuť Paelly a ztratil chuť hrachu. Pánev kterou jsem použil na finální výrobek byla i ve své velikosti malá a v prádelním hrnci se mi to dělat nechtělo. Avšak tím, že si rýži udusíme zvlášť získáme místo a na zamíchání hotového pokrmu pánev stačí. Dobrou chuť!!
 
Fotodokumentace
1.) Optimisticky vypadající kuchař. Není divu. Už má v sobě dvě piva a ještě nezačal.
2.) Nakrájené maso, koření a přísady opečeme na oleji.
 
3.) Zalijeme vývarem a 30 minut dusíme. My abychom se neudusili, dáme si sklenku výborného piva z místního pivovaru Hansa.
4.) Přidáme rýži a šafrán a dusíme dalších 15 minut. My abychom se neudusili, dáme si sklenku piva z dánského pivovaru Tuborg.
5.) Rajčata a papriky opečeme na oleji (vlevo se nám to stále dusí)
 
6.) Přidáme fazolky, hrášek, podlijeme a dusíme 15 minut.
 
7.) Poté vše smícháme dohromady .Narostlo to jak kynuté těsto a při míchání nám také něco vylétlo na sporák. Nic se však neděje, máme dost.
 
8.) Necháme 10 minut proležet v teple.
 
9.) Připravíme si suroviny na zdobení. Ten vajgl vlevo tam nepatří a já již 8 let nekouřím.
 
10.) Paellu odneseme na stůl.
 
11.) Suché martini z kvalitních surovin by jako aperitiv nemělo chybět, stejně jako kvalitní orosená piva.
 
12.) Paellu trochu přizdobíme. Na snímku ještě schází mušle s lasturou a čtvrtky citronů.
 
13.) Takhle potom vypadá "strženej " kuchař a po hodinách práce na jídlo ani pomyšlení.