CHŘEST
Autor: vEruska
 
Chřest - "král zeleniny" - je ceněn především pro svoji jemnou a ušlechtilou chuť připomínající nádech světlých a slunečných dnů, přesně jako roční období, kdy jej sklízíme.
 
Sezóna sklízení chřestu trvá obvykle od května do června. Protože chřest je nejlepší konzumovat čerstvý, představují právě zmíněné jarní měsíce pro milovníky této zeleniny přímo chřestové hody.
 
Čerstvost chřestu můžete v obchodě snadno ověřit kontrolou šťavnatosti naříznutého stonku a nebo zvonivým zvukem, který uslyšíte při vzájemném poklepu dvou výhonků. Chřest se připravuje nejpozději do dvou dnů po nákupu, do doby přípravy jej můžete skladovat v lednici zabalený do mokré utěrky nebo, podobně jako kytici květů, ponořený do sklenice s vodou.
 
Před přípravou chřest oloupeme - bílý loupeme celý (začínáme asi 1 cm od hlavičky), u zeleného spodek výhonku. Konce výhonků vždy zkrátíme o zhruba 2 cm. Chřest před vařením sbalíme do svazků a vaříme v silně osolené vroucí vodě s trochou cukru, másla a citronovým plátkem dle tloušťky 7 až 15 minut. Do vody můžete přidat i kousek housky, která vytáhne z konců chřestu mnohdy mírně nahořklou chuť. Nikdy se nesnažte chřest po uvaření ponořit do studené vody - způsobíte tím ztrátu vitamínů i chuti.
 
K chřestu se hodí konzumovat sýr i vejce, stejně dobře můžete při jeho přípravě použít estragon a kombinovat jej s masem kuřecím nebo rybím. Uvařený chřest zkuste třeba opéct nebo grilovat jemně posypaný strouhaným parmezánem. Nebo osmahnout na pánvi v Hong Kong stylu se zázvorem a sezamovým olejem. Můžete jej také podusit v Japonském stylu v saké. Pro zvláštní příležitosti povařte chřest s houbami a lanýži a podávejte se sklenicí vychlazeného bílého vína odrůdy například Veltlínské zelené.
 

HLAVNÍ STRANA - rozcestník článků a receptů